Zanim kupisz jacht

Przychodzi taki moment, gdy będziemy mogli sobie pozwolić na nieco przyjemności. Często będziemy spełniać wtedy swoje marzenia. I takie mniejsze i te nieco większe. Jeśli ktoś pasjonuje się jachtami i myśli o zakupie własnej jednostki może skorzystać z kilku porad jakie zostały przygotowane właśnie w tym wpisie.

Co wydaje się być ciekawe to fakt, że Polska ma 3 miejsce w Europie zaś 5 miejsce na świecie w produkcji jachtów, które mają między 5 a 10 metrów. Przed kryzysem produkowano u nas około 22 tysiące jednostek, teraz jest to koło 17 tysięcy sztuk, ale cały czas jest to rynek, o którym można powiedzieć, że jest stabilny.

Polski rynek jachtowy

Z czego to wynika, że przemysł jachtowy tak się rozwinął? Jest to konsekwencja decyzji jakie podjęto jeszcze w latach PRL. Zaczęto bowiem wtedy dążyć do tego, by Polska stała się potęgą, gdy chodzi o produkcje laminatów, w których wykorzystuje się żywice poliestrowe oraz epoksydowe. Powstało więc wiele zakładów, które specjalizowały się w produkcji również jachtów. Na przełomie lat 80tych i 90-tych podczas zmiany systemu władzy wiele z tych stoczni przeszło w ręce prywatne albo też znalazło się w rękach zagranicy. Powstały nowe zakłady, które wykorzystywały popyt na rynku, rozwinęły się i do dziś produkują wysokiej klasy jednostki.

Oczywiście większość naszych produkcji jest eksportowana do innych krajów. Około 95 procent całej produkcji. W Polsce sprzedaje się około 100 jachtów żaglowych i około 400 jachtów motorowych i około 70% pochodzi ze stoczni zagranicznych.

Produkcja jachtów

Targi jachtowe

Gdzie warto pojechać, by zobaczyć i wybrać dla siebie jacht? Okazji i miejsc jest tutaj wiele. Na świecie odbywają się bowiem co około 2 tygodnie targi żeglarskie, przyjmują one formułę święta sportów wodnych, na których poza jachtami napędzanych silnikiem pojawiają się także kajaki, wędki, deski windsurfingową, sprzęt do kitesurfingu, dokonać również rezerwacji czarteru lub kursu nurkowania.

Największa impreza targowa odbywa się w Dusseldorfie. Moim zdaniem jeśli już gdzieś się chcemy wybrać to najlepiej właśnie tam. Duże imprezy są także w Genui oraz w Barcelonie. W Polsce ten rynek daje nam również sporo możliwości i można mówić o trzech imprezach targowych. Targi Wiatr i Woda odbywały się do tej pory w pierwszej połowie marca na terenie hal EXPO XXI.

W przyszłym roku targi pojawiają się również na Stadionie Narodowym. W sierpniu areną targów Wiatr i Woda jest basen jachtowy w Gdyni, gdzie prezentują się różne jednostki na wodzie. W listopadzie odbywają się także targi w Łodzi.

Norbert Węglarczyk

Redakcja celarek.com.pl

kontakt@celarek.com.pl