Polska - potentat w produkcji jachtów i żaglówek

Polska - potentat w produkcji jachtów i żaglówek

Stadion Narodowy kojarzy się nam przede wszystkim ze sportowymi emocjami, w ten weekend zmieni się jednak nie do poznania. Osoby, które zdecydują się na jego odwiedzenie nadal będą miały powody do zachwytu, ten będzie jednak związany przede wszystkim z widokiem lśniących kadłubów i napiętych lin.

Nie może być jednak inaczej skoro jest to weekend Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda – jednych z największych w Europie, co może być dodatkową rekomendacją. Ogromne zainteresowanie targami nie jest przy tym zaskakujące skoro w naszym kraju produkowanych jest 22 tysiące jachtów żaglowych i motorowych. Niemal 95 z nich trafia na eksport, z którego rocznie czerpiemy zyski wynoszące niemal 200 milionów euro.

Organizatorzy zapowiadają wizytę ponad 450 wystawców począwszy od największych firm oferujących jachty i łodzie aż do producentów odpowiedzialnych za wodny sprzęt o przeznaczeniu rekreacyjnym. Będziemy więc mogli podziwiać zarówno akcesoria, które sprawiają, że miłośnikom wędkowania szybciej zacznie bić serce, jak i nietypowe gadżety takie, jak choćby wyposażona w silnik deska surfingowa.

Targi jachtów przyciągają tłumy

Tego typu targi nie są w Polsce nowością, do tej pory jednak nie odbywały się w miejscu tak prestiżowym, jak Stadion Narodowy. Dotychczas o rekordzie frekwencji mogliśmy mówić przypominając o 35 tysiącach odwiedzających, wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższy weekend się to zmieni.

Produkcja jachtów i żaglówek

Zainteresowanie produkcją jachtów żaglowych i motorowych przez polskie firmy powoli jest dostrzegane nie tylko poza naszymi granicami. Do niedawna można było odnieść wrażenie, że mówimy o sektorze, który jest ignorowany, dziś jednak coraz więcej osób podkreśla, że jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup wówczas, gdy o polskim eksporcie mówimy jako o całości.

Jachty z Polski podbijają świat

Jeśli weźmiemy pod uwagę produkcję jachtów i żaglówek, których długość nie przekracza 10 metrów, Polska może się cieszyć mianem drugiej potęgi na świecie. Powinniśmy być z tego dumni zwłaszcza, że jeszcze jakiś czas temu etykietka „Made in Poland” budziła niepokój, podczas gdy dziś jest gwarantem wysokiej jakości i solidności.

Tu warto wspomnieć i o tym, że polscy przedsiębiorcy od niedawna mogą liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa gospodarki i przygotowanych przez niego programów branżowych, co również jest postrzegane jako zmiana na lepsze i forma docenienia branży. Targi są znakomitą przestrzenią do prezentacji najnowszych produktów, promują się na nich jednak również miejscowości kojarzone z żeglarstwem.

Norbert Węglarczyk

Redakcja celarek.com.pl

kontakt@celarek.com.pl