Meble ze Słupska na jachty

Właściciele jachtów luksusowych, które pływają w USA, Francji czy Australii mają na swoich jednostkach wyjątkowe piękne meble. Nie wiedzą, że meble tworzone są na terenie polskiego Słupska. W warsztacie Andrzeja Wolańskiego powstały meble na wiele jachtów morskich. Firma produkuje meble na zamówienie firmy HTEP – przedsiębiorstwa, które ma francuski kapitał produkujący w stoczni w Gdańsku katamarany.

Jachty są wykonywane na zamówienie i sprzedawane wyłącznie w eksporcie. Klient sam będzie określał jakie ma być wyposażenie każdej jednostki nawet, gdy chodzi o szczegóły. Dotyczyć to będzie nie tylko danych technicznych, ale również takich elementów jak kolory mebli i drewno z jakiego będą przygotowywane. Produkcja na zamówienie oznacza, że ceny są bardzo wysokie, to kilka milionów euro za luksusowy jacht z wyposażeniem.

Jak to się stało, że meble produkuje słupszczanin?

Okazuje się, że stocznia ogłosiła swój przetarg na wykonawców mebli i Andrzej Wolański właściciel firmy stolarskiej zgłosił się jako kandydat i został wybrany po przedstawionych próbkach.

Najwięcej zamówień na meble jachtowe pojawia się od wiosny do lipca. To właśnie taki okres, w którym następuje przygotowanie do sezonu i zainteresowani chcą kupować nowe jednostki. Wysoka cena jachtów sprawia, że również wysokie będą wszelkie wymagania jakie pojawiają się u klientów. Wszystkie meble jakie wykonuje stolarz są robione ręcznie. Kabiny mają ograniczoną powierzchnię i dlatego wykonawca powinien projektować meble tak, by charakteryzowały się one odpowiednim dopracowaniem.

Wyposażenie jachtu

Funkcjonalność mebli

Muszą być przygotowane tak, by były one również funkcjonalne. Można także zabudować wiele nisz. Wszystkie meble muszą być przymocowane do podłoża, by w czasie kołysania jachtem nie przesuwały się i nie doszło do zranienia kogoś z załogi.

Jest wiele różnych nisz oraz elementów, które mają nietypowy kształt taki jak elipsa czy łuki, które również muszą być dobrze zagospodarowane. Nad meblami do jachtu pracuje się około dwa miesiące. Praca taka będzie żmudna i czasochłonna, ale można oczekiwać na satysfakcję również finansową. Meble na jachty są trzy razy droższe niż zwykłe meble do domu. Doświadczenie jakie Wolański zdobył chce również wykorzystywać do produkcji mebli na zwykłe jachty nie te luksusowe.

Norbert Węglarczyk

Redakcja celarek.com.pl

kontakt@celarek.com.pl