Zaproszenie do bydgoskiego domu na wodzie

Zaproszenie do bydgoskiego domu na wodzie

W Europie domy na wodzie nie budzą już szczególnie dużego zaskoczenia. W naszym kraju ciągle mówimy w ich kontekście o stosunkowo nowym rozwiązaniu, nie może więc nie cieszyć to, że coraz częściej mamy z nimi do czynienia. Ciekawym przykładem rosnącej popularności tego trendu może być dom, który niedawno zacumował w Bydgoszczy znajdując dla siebie miejsce w pobliżu bydgoskiej przystani portowej.

Pochodzi on z polskiej pracowni projektowej, Polacy uczestniczyli również w jego wykonaniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę pełnione przez niego funkcje, trudno będzie nam wskazać istotne różnice zachodzące pomiędzy nim i typowym domem jednorodzinnym, nie ma więc powodów, aby obawiać się ciasnych kajut, które kojarzą się nam ze statkami. Pewna cecha jest jednak właściwa tylko jemu, jeśli bowiem bydgoskie nabrzeże nam się znudzi, zawsze możemy zacumować w innym miejscu.

Nowoczesny dom na wodzie

Z zewnątrz dom przyciąga wzrok swoją kubiczną formą. Nie można nie dostrzec i tego, że ściana znajdująca się po stronie rzeki jest całkowicie przeszklona. Do budynku można się dostać korzystając w tym celu z pływającego trapu. Wnętrze jest nowoczesne i nieco futurystyczne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mamy w nim do czynienia z dominacją dość prostych kształtów, dla których typowe są łukowo ścięte naroża. We wnętrzu to szarość, czerń oraz biel są tymi barwami, które mają wiodące znaczenie.

Dom na wodzie

Warto zwrócić też uwagę na jaskrawe elementy. Nie pojawiają się często sprawiają jednak, że przestrzeń wydaje się nieco mniej sterylna. Samo mieszkanie ma charakter studia, a więc składa się z części dziennej oraz salonu kąpielowego z jacuzzi. Opuszczenie rolety w części dziennej sprawia przy tym, że zyskujemy możliwość wydzielenia z niej sypialni. Powierzchnia domu jest zaskakująca duża i wynosi 80 metrów kwadratowych, mieszkańcy mogą przy tym korzystać z równie imponującego swoimi rozmiarami tarasu ulokowanego na dachu domu.

Wyposażenie pływającego domu

Wrażenie robi także to, co wchodzi w skład standardowego wyposażenia pływającego domu. Tu warto wspomnieć choćby o obecności pompy ciepła oraz dobrze funkcjonującego ogrzewania podłogowego. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie biologicznej oczyszczalni ścieków. Dom został zaprojektowany tak, że problemem nie powinno być zastosowanie innych rozwiązań przyjaznych środowisku i pozwalających na spore oszczędności, takich, jak choćby solary oraz kolektory fotowoltaiczne. Póki co jest on przede wszystkim projektem o statusie mieszkania pokazowego. W przyszłości będzie jednak domem mieszkalnym tak, jak został zaplanowany przez swoich twórców.

Krzysztof Gałuszka

Redakcja celarek.com.pl

kontakt@celarek.com.pl