Pływające domy – jak zamieszkać na wodzie?

Pływające domy – jak zamieszkać na wodzie?

Czy można u nas zamieszkać na wodzie? Jeszcze nie tak dawno domy pływające na wodzie mogliśmy oglądać wyłącznie w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w takich, gdzie mamy liczne kanały tak jak Holandia czy Dania. Od kilku lat spotkamy je również w Polsce, dzięki coraz lepszej infrastrukturze i rodzimym firmom, które zajmują się budową takich obiektów.

Houseboaty tak określa się domy na wodzie, posiadają wszystko co będzie niezbędne do mieszkania a więc salon, sypialnie kuchnię, łazienkę a niektóre modele także saunę, taras czy zielony dach. Mniejsze obiekty nierzadko wyposażone są również w silniki motorowe co daje możliwość przemieszczania czy wypłynięcia na głębokie wody. W przypadku większych modeli aby zmienić lokalizację niezbędne do zastosowania holownika.

Morze formalności

Pierwszy w naszym kraju dom na wodzie cumował w 2013 roku na Odrze we Wrocławiu. Powstał dla Kamila Zaremby, który tak naprawdę całkowicie zmienił tego typu inwestycję. Nie było to jednak łatwe zadanie. Okazało się bowiem, że jest bardzo wiele przeszkód, które trzeba pokonać, by w ogóle takie domy mogły u nas zaistnieć. Jego sukces w tym zakresie został jednak zauważony i inne osoby, które również marzyły o takim właśnie mieszkaniu.

Największy problem będzie związany z tym, że takie domy nie będą spełniać wymogów domów mieszkalnych. Rejestruje się je jako jachty, a to sprawia, że nie ma takiej możliwości, by się na nich meldować. Praktyka pokazuje jednak, że nawet w Polsce całoroczne zamieszkiwanie w domu będzie możliwe i przykłady tego znajdziemy w Warszawie i we Wrocławiu.

Pozwolenie na budowe domu

By jednak mógł funkcjonować jak dom wymaga się odpowiedniej infrastruktury, która dotyczyć będzie między innymi jakieś części nadbrzeża. Na której taki dom będzie się miał znajdować. konieczne są przyłącza sieci kanalizacyjnej i elektrycznej.

Zanim jednak zacumuje się dom na wodzie konieczne będzie przejście całego procesu formalno – prawnego. Postój na wodach płynących przeznaczonych na jednostkach, które mają służyć w celach mieszkaniowych czy usługowych będzie związane ze zgłoszeniem właściwemu organowi. Przed złożeniem zgłoszenia trzeba przedłożyć do rozpatrzenia właściwemu terytorialnie RZW dokumenty z informacjami, w których będą między innymi wymiary całej jednostki i miejscu cumowania.

Okazuje się, że także w naszym kraju można zauważyć pojawiające się pełnowymiarowe wille na wodach liczące sobie 250 metrów kwadratowych. Ale nie tylko najbogatsi mogą spełnić swoje marzenia są także mniejsze i tańsze konstrukcje.

Krzysztof Gałuszka

Redakcja celarek.com.pl

kontakt@celarek.com.pl